آمپول بتامتازون ال. آ
محصول البرز دارو
AlborzDarouCo Production
بتامتازون ال. آ – گروه های درمانی
آمپول محتوی سوسپانسیون استریل (بتامتازون استات ۳ میلی گرم + بتامتازون دی سدیم فسفات ۳میلی گرم) در ۱ میلی لیتر
گروه درمانی:
Corticosteroids
کورتیکواستروئیدها
موارد مصرف

این دارو، در دسته داروهای ضدالتهاب گلوکوکورتیکوئیدی قرار دارد. این دارو، دردرمان بیماریهای آلرژیک. پوستی، اختلالات غدد درون ریز، بیماریهای گوارشی،اختلالات خونی، بدخیمی ها، بیماریهای سیستم عصبی، کلیوی، تنفسی، اختلالات التهابی کاربرددارد.
مكانیسم اثر

دیكلوفناك از مهار كننده های قوی آنزیم سیكلواكسیژناز است. این دارو همچنین پروستاگلندین ها، پروستاسایكلین و ترومبوكسان را كاهش می دهد.
هشدارها
این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز شده است. لذا از مصرف آن در موارد مشابه یا توصیه به دیگران جداً خودداری نمایید.

در صورت وجود هر یک از موارد زیر به پزشک اطلاع دهید.

•سابقه هر گونه حساسیت به کورتیکواستوئیدها و یا سایر داروها.

•مصرف داروهایی نظیر آمفوتریسین B و داروهای کاهنده قند خون، دیگوکسین، مدرها، هپارین و ضد انعقادهای خوراکی، داروهای القاء کننده آنزیم های کبدی مانند کابامازپین، فتوپاربیتال، فنی توئین، ریفامپین و …

•ابتلا به بیماری هایی نظیر AIDS، اختلالات استخوانی و مفصلی، پوکی استخوان، آبله مرغان، سرخک، زخم معده. از وفاژیت، کولیت، اختلالات قلبی، کبدی و کلیوی، هپیر کلسترولمی، دیابت، عفونت های قازچی، میاستنی گراوا، گلوکوم، سل، کم کاری و پرکاری تیروئیدو …

•از مصرف دارو به صورت تزریق وریدی اجتناب شود.

•قبل از قطع مصرف دارو به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است قطع تدریجی مصرف دارو، لازم باشد.

فارماكوكینتیك

بتامتازون سریعاً و به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. شكل تزریقی آن نیز از عضله به خوبی جذب می شود. به طور عمده در كبد و مقادیری نیز در كلیه و بافتها به متابولیت های غیر فعال تبدیل می شود.

موارد منع مصرف

این داروها در شیر ترشح می¬شوند و ممکن است سبب توقف رشد، تداخل با تولید کورتیکواستروئیدهای درون ریز و عوارض ناخواسته دیگر شوند. در صورت تجویز این دارو در شیر دهی احتیاط¬های لازم باید صورت گیرد. مصرف این دارو در بارداری و شیر دهی بدون مشورت با پزشک توصیه نمیشود.

عوارض جانبی
هر دارو به موازات اثرات درمانی ممکن است باعث بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. احتمال بروز عوارض این دارو به دوز و طول مصرف آن بستگی دارد.

در صورت بروز غلائم زیر با پزشک مشورت نمایید:-بتامتازون ال. آ

اختلالات بینایی، هیپرگلیسمی، واکنشهای آلرژیک (کهیر و بثورات)، تغییرات خلقی و روانی، سردرد، فلاشینگ، تشنج، هیپوتانسیون، تاکی کاردی، سوء هاضمه و عوارض گوارشی. اختلال در خواب، افزایش تعریق، واکنشهای آنافیلاکتیک،ضعف عضلانی، پوکی استخوانافت فشار و واکنشهای شبه شوک، هیپوکالمی، احتباس نمک و آدم. کاهش رشد درکودکان، زخم یا عفونت در محل تزریق، سوزش، کرختی، درد یا گزگز اطذاف محل تزریق، قرمزی و ورم در محل تزریق، گود شدن یا فرورفتن پوست در ناحیه تزریق بخصوص با تزریق عضلانی مکرر تیره یا کمرنگ شدن پوست بخصوص در محل تزریق.

تداخل های دارویی
در صورت استفاده از سایر داروها خصوصا داروهای زیر حتما پزشک خود را مطلع سازید:بتامتازون ال. آ

مصرف همزمان این دارو با ریفامپین، داروهای ضدصرع مانند كاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین و پریمیدین موجب تسریع متابولیسم بتامتازون و كاهش اثر دارو می گردد. این دارو ممكن است باعث كاهش اثر داروهای پایین آورنده قند خون و یا داروهای كاهنده فشار خون گردد. مصرف همزمان با داروهای NSAIDS، خطر بروز عوارض و خونریزی از دستگاه گوارش را افزایش می دهد.
نكات قابل توصیه بتامتازون ال. آ

۱٫ برای به حداقل رساندن تحریك گوارشی شكل خوراكی بتامتازون باید بعد از غذا مصرف شود.

۲٫ از قطع ناگهانی مصرف دارو بعد از استفاده طولانی(بیش از ۳ هفته) پرهیز شود.

۳٫ در طول درمان، مصرف سدیم بایستی محدود شده و مصرف مكمل های حاوی پتاسیم توصیه می شود.

۴٫ معاینات چشم پزشكی در طول درمان دراز مدت، به طور مرتب باید انجام گیرد.
مقدار مصرف
تزریقی:  بتامتازون ال. آ

بزرگسالان : به صورت تزریق داخل مفصلی، داخل ضایعه

یا تزریق در بافت نرم حداكثر تا ۹ میلی گرم بتامتازون

(۱۲ میلی گرم بتامتازون دی سدیم فسفات) مصرف می شود.

در صورت نیاز این مقدار تكرار می شود. از راه عضلانی

یا انفوزیون آهسته داخل وریدی نیز ۲۰-۴ میلی گرم كه

در ۲۴ ساعت می توان این مقدار را حداكثر ۴ بار تكرار نمود، مصرف می شود.

در بزرگسالان مقدار ۱۲-۵/۱ میلی گرم از شكل طولانی اثر دارو (LA) داخل مفصل تزریق می شود كه در صورت نیاز می توان آن را تكرار كرد. داخل پوست یا ضایعه به مقدار mg/m² ۱/۲ تا حداكثر ۶ میلی گرم كه هر هفته می تواند تكرار شود. به صورت داخل عضلانی مقدار mg/day 9-0/5 میتواند استفاده شود. در خانم های باردار، mg12 بصورت تزریق داخل عضلانی در هر ۲۴ ساعت و تا ۲ بار تجویز می شود.

بتامتازون ال. آ

كودكان : به صورت تزریق داخل وریدی آهسته و به میزان یك میلی گرم در كودكان ۱ ساله و پایین تر و تا ۲ میلی گرم در سنین ۵-۱ سال و ۴ میلی گرم در سنین ۱۲-۶ سال تجویز می شود.