درختان مشهوروبزرگ جهان را بیشتر بشناسید-۱۰ درخت معروف و مهم دنیا

درختان کهنسال سند و شناسنامه تاریخی طبیعت هستند. خوب است با شناخت  درختان مشهوروبزرگ جهان و تاریخچه آنان بیشتر با جهان و دنیای زیبای آنان را آشنا شویم.

درختان مشهوروبزرگ جهان
۱۰ درخت معروف و مهم دنیا – ۱۰ درخت معروف و مهم دنیا
درختان مشهور جاذبه‌هایی طبیعی هستند که گردشگران برای دیدن از آنها بلیط هواپیما به شهرها و کشورهای مختلف می‌خرند؛ و اگر بلیط هواپیما به یک شهر خریده باشند و بدانند که یکی از این چند درخت مشهور در آن شهر و کشور وجود دارد به‌هیچ‌وجه دیدن آن را از دست نمی‌دهند.

البته عنوان درخت معروف دنیا عنوانی پایدار نیست و می‌تواند تغییر کند! مثلاً L’Arbre du Ténéré را تنهاترین درخت کره زمین که در صحرای بزرگ آفریقا بود می‌دانستند تا اینکه در سال ۱۹۷۳ یک راننده کامیون مست به این درخت کوبید و آن را از بین برد. آگوست همین سال، ۲۰۱۷، درخت مشهور آنه فرانک در آمستردام توسط بادهای شدید طوفانی شکست.

البته خوشبختانه هنوز بسیاری از این درختان مشهور و خاص زنده بوده و نفس می‌کشند. در زیر ۱۰ درخت مشهور دنیا را نام می‌بریم:

زیباترین خانه‌های درختی که در دنیا وجود دارند

درخت آتش (Arbol del Tule)

درخت آتش، درخت سروی است که در شهر مرکزی سانتا ماریا در مکزیک قرار دارد. این درخت تنومندترین تنه را در بین درختان داراست. تنه درخت به‌قدری بزرگ است که در ابتدا تصور می‌شده چندین درخت متفاوت هستند که بعد با استفاده از آزمایش DNA مشخص که این تنه قوی و تنومند فقط متعلق به یک درخت است. سن درخت‌بین ۱۲۰۰ تا ۳۰۰۰ سال تخمین زده می‌شود. برای دیدن این درخت از نزدیک کافی است بلیط هواپیما به سانتا ماریای مکزیک بخرید.

درخت پنبه

درخت پنبه را نماد تاریخی فریتاون پایتخت سیرالئون می‌دانند. افسانه‌ها حاکی از آن است که این درخت در سال ۱۷۹۲ تبدیل به نماد شد؛ هنگامی‌که گروهی از بردگان آفریقایی- آمریکایی که آزادی خود را با جنگیدن برای بریتانیایی‌ها در جنگ استقلال آمریکا به دست آورده بودند. در ساحل سرزمینی نشسته و پای بزرگ‌ترین درخت آن منطقه مراسم شکرگزاری اجرا کردند و خدا را بابت یافتن سرزمینی آزاد شکر می‌کردند.

درخت زندان بواب (Boab) درختان مشهوروبزرگ جهان

درخت زندان بواب درختی توخالی در جنوب غربی دربی در استرالیای غربی است. نام این درخت را زندان گذاشتند چون در دهه ۱۸۹۰ به‌عنوان زندان بین‌راهی برای زندانیانی که جهت محکومیت به دربی می‌رفتند استفاده می‌شده است. قدمت درخت را حدود سال ۱۵۰۰ تخمین می‌زنند. امروزه اطراف درخت را جهت محافظت از آسیب‌ها حصار کشی کرده‌اند. اگر بلیط هواپیما به استرالیا خریده‌اید دیدن این درخت را از یاد نبرید.

بلوط بزرگ

درخت بلوط بزرگ
جنگل شروود، جنگلی زیبا و سرسبز در انگلستان است که دارای درختان زیادی است

اما یکی از این درختان برتر از بقیه است. درخت بلوط بزرگ در قلب جنگل شروود قرار دارد و طبق افسانه‌ها و داستان‌های محلی این درخت پناهگاه و محل استراحت و خواب رابین‌هود و گروهش بوده است. قدمت درخت حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال است. برای دیدن این درخت قدیمی و شنیدن داستان‌های آن کافی است بلیط هواپیما به انگلستان بخرید.

سرو تنها

درخت سرو تنها
سرو تنها درختی در نزدیکی مونتری و در امتداد جاده‌ای

چشم‌گیر از ساحل و اقیانوس است. سرو مونتری گونه‌ای از سرو است که بومی منطقه کالیفرنیا است.

درخت زندگی

درخت زندگی درختی ۴۰۰ تا ۵۰۰ ساله در بحرین است که در دل بیابانی بی‌آب و بدون هیچ موجود زنده‌ای رشد کرده. رشد این درخت و این‌که ریشه‌های آن چگونه به آب‌های زیرزمینی در این بیابان دست‌یافته یک معجزه محسوب می‌شود. البته ساکنان محلی بر این باورند که این محل واقعی باغ عدن بوده است.

درخت اژدهای اسکوترا (Socotra)

بی‌شک متمایزترین گیاه جزیره اسکوترا درخت خون اژدها است.

این درخت با ظاهری عجیب شبیه یک چتر است که همین امر باعث عمر طولانی این درخت است

در شرایط خشک و کم آب است چراکه سر چتر مانند آن سایهٔ کافی

برای کاهش تبخیر ایجاد می‌کند. برای دیدن این درختان زیبا کافی است بلیط هواپیما به یمن بخرید.

ژنرال شرمن

درخت ژنرال شرمن
کالیفرنیا شهری رنگارنگ و زیبا است. یکی از زیبایی‌های این شهر درخ ژنرال شرمن است. شرمن درختی غول‌پیکر واقع در جنگلی وسیع در سکویا پارک ملی کالیفرنیا با ۳۶ فوت ارتفاع است. شرمن درختی حجیم و قدیمی است که قدمت آن بین ۲۳۰۰ تا ۲۷۰۰ تخمین زده‌شده است.

سدرهای خدا

درختان سدرهای خدا- درختان مشهوروبزرگ جهان
جنگلی کوچک از ۴۰۰ درخت سدر در شمال کوه‌های لبنان که آخرین بازماندگان

از جنگل وسیع سدر لبنان هستند. نام سدرهای لبنان بیش از ۷۰ بار در کتاب مقدس ذکرشده. مصریان باستان از صمغ آن برای مومیایی کردن استفاده کردند و حضرت سلیمان

از این درختان برای ساخت اولین معبد در اورشلیم استفاده کرد.

خیابان بائوباب

درختان خیابان بائوباب
خیابان بائوباب گروهی از درختان را شامل می‌شود که در امتداد جاده بین مورونداو و بلونی در ماداگاسکار غربی قرارگرفته‌اند. قدمت این درختان که امروزه جاذبه‌ای توریستی برای ماداگاسکار محسوب می‌شود حدود ۸۰۰ سال است. گردشگران بسیاری تنها برای دیدن این درختان بلیط هواپیما به ماداگاسکار می‌خرند.