پیش بینی بازار مسکن درآینده

بازار مسکن -یکی از بازارهای سرمایه گذاری مخصوصا بین سال های ۹۵تا۹۱ سرمایه گذاری در بخش مسکن بود

در قدیم هم می گفتند اگر می خواهی سرمایه گذاری کنی ملک بخر، مسکن بخر، خانه بخر

ولی موضوعی که پیش آمده رکود نسبی در بازار مسکن از سال۹۱ تا کنون هست

با ما باشید تا بیشتر به موضوع به پردازیم

پیش بینی ها

بازار مسکن همیشه با اما و اگر هایی روبرو بود بخار همین پیش بینی مسکن از دشوارترین اموری بوده است که تحلیل گران با آن دست و پنجه نرم کرده اند.
مواردی همچون تعداد بازیگران، سیاست های دولت های مختلف، تغییرات نرخ تورم، فراز و فرود نرخ بهره بانکی، بازارهای جایگزین سرمایه گذاری (همچون بانکها، بورس، طلا و دلار)، خط مشی های حمایت بانک ها در تزریق پول و وام به بخش مسکن، روند هرم جمعیت و ازدواج و تقاضای مسکن، و دهها عامل دیگر از مواردی هستند که پیش بینی آینده این بازار را همیشه غامض و حتی ناممکن کرده اند؛ اما می توان در ساحت تحلیل، با بررسی روند بازار مسکن و برخی از مهمترین عوامل رشد و رکود بخش مسکن، تا حدود قابل قبولی پیش بینی آینده بازار مسکن را انجام داد که به صورت ذیل قابل ارائه است:

دوپینگ پولی

بازار مسکن، به مدد دوپینگ پولی- مالی دولت دهم، رشد نامتعارف و حبابی را طی سال های ۸۹ تا نیمه اول ۹۲ تجربه نمود. این بازار از نیمه دوم سال ۹۲ وارد دوره رژیم درمانی شد.

 تحرکات اندک در سال۹۵

شرایط رکود عمیق تا اواخر سال ۹۴ بر این بازار حکمفرما بود که با تخلیه این بازار از سوداگران همراه شد. از سال ۹۵، تحرکات اندکی در بازار مسکن تهران مشاهده شد. البته نمی توان از این تحرکات، تعبیر به رونق بازار مسکن نمود؛ اما رکود هم برازنده آن نبود. به تدریج برخی از ترمزها از جلوی پای بازار مسکن برداشته شد و آثار بهبود در این بازار دیده شد. بهبود درآمدهای نفتی و نرخ رشد اقتصادی به دلیل رفع تحریم های هسته ای و افزایش چشم گیر وام های خرید مسکن در دولت اول روحانی، تاثیرات مثبتی بر این بازار برجا گذاشتند؛ ولی حجم خانه های نوساز، بیشتر از آن بود که گریبان این بازار را رها کند.

بازارهای رقیب

البته نباید از نقش مهم‌ترین بازار رقیب مسکن، یعنی سپرده های بانکی غفلت نمود!

جابه‌جایی نقدینگی میان مسکن-بانک بسیار قوی‌تر از جابه‌جایی نقدینگی میان مسکن-بورس یا مسکن-دلار است.

بر این مبنا نرخ بالای سود سپرده های بانکی، تاثیرات نامطلوبی بر بازار مسکن برجای گذاشته است

به گونه ای که یکی از عوامل موثر تطویل رکود مسکن را بدون شک می توان نرخ های بالای سود سپرده های بانکی دانست.
هم اکنون، نرخ های بالای سود بانکی و حجم بالای خانه های خالی

دو ترمز اساسی پیش روی رونق گیری این بازار است.

پش بینی مسکن تا سال ۹۸

در خصوص پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷ تا سال۹۸ نیز هر چند پیش‌ فرض‌های گوناگون، منجر به پیش‌بینی‌های متنوع این بازار است؛ اما با این حال آنچه بیش از سایر گزینه‌ها، محتمل به نظر می‌رسد این است که رشد و رونق قیمت مسکن و به طور کلی بازار املاک، حول و حوش نرخ تورم عمومی خواهد بود.